Janusz "Bartek" Bartkiewicz

TRYBUNA MYŚLI NIESKRĘPOWANEJ

środa, 15 czerwiec 2022 14:05

Finisz albo kolejne dmuchanie dziurawego balonu

  •  
Oceń artykuł
(6 głosów)

   Wczoraj udzieliłem ostatniego publicznego wywiadu na temat zbrodni na Narożniku. Udzieliłem go red. Rafałowi Zalewskiemu z TV Polsat. Później dowiedziałem się, że Prokuratura Krajowa Oddział Zamiejscowy w Krakowie, przejęła do własnego prowadzenia sprawę zabójstwa małżeństwa w Kudowie. Taki ruch może świadczyć, że policjanci z AX znaleźli jakieś wątki łączące zbrodnie z Narożnika z tym również podwójnym) zabójstwem.

I jeżeli do 17 sierpnia 2022 roku prokuratura nie ogłosi, że wykryła sprawców zabójstwa Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi, będzie to oznaczało, że sprawę zabójstwa z Kudowy przejęła dlatego, aby AX z Krakowa mogło pokazać swój kolejny sukces. Bo kto będzie sobie głowę zawracał takimi drobiazgami, że sprawcy zostali wcześniej ustaleni i zatrzymani przez policjantów z KWP we Wrocławiu i KPP z Kłodzka. Ładnie będzie brzmiał komunikat, że w trakcie czynności dotyczących zabójstwa studentów w 1997 roku, krakowskie AX pod nadzorem Prokuratury Krajowej Oddział. Zamiejscowy w Krakowie, wykryło sprawców zabójstwa popełnionego z broni palnej w 2022 roku w Kudowie.

Za moich czasów takie podkradanie spraw również się zdarzało, a szczególnie po tym, kiedy powstał pion do zwalczania przestępczości zorganizowanej, przekształcony następnie w CBŚ. Obecnie CBŚP, bo ktoś musiał się czymś wykazać i zmienił nazwę, nie zważając na koszty. Pamiętam dobrze jak się w takich sytuacjach czuliśmy i jak wyrażaliśmy się (w naszym policyjnym środowisku) o takich specach od cudzych spraw. Mogę powiedzieć bez zawstydzania, że padały słowa i określenia bardzo wulgarne.

A wracając do przejęcia śledztwa w sprawie zabójstwa w Kudowie, to nasuwają mi się takie oto refleksje:

1. W sytuacji kiedy śledztwo prowadzone przez jedną prokuraturę z uwagi na właściwość miejscową, zostaje przekazane do innej prokuratury (z rożnych powodów), to kiedy na terenie objętym właściwością miejscową tej pierwszej prokuratury zostaje dokonane kolejne zabójstwo, które można połączyć z tym pierwszym, przejętym przez inną prokuraturę, to te przejęte śledztwo winno wrócić do tej prokuratury pierwotnej. Również do odpowiedniej terytorialnie jednostce Policji, w tym przypadku KWP lub KPP.

2. Prokuratura Krajowa może – zgodnie z prawem – przenosić dowolnie śledztwa z jednej jednostki do drugiej, jeżeli uzasadniają to jakieś szczególne okoliczności. Jednakże w tym przypadku takie postępowania, w mojej ocenie wskazuje, iż podejrzenie o chęci nakarmienia się cudzym sukcesem, ma mocne podstawy nie tylko merytoryczne, ale też i logiczne.

Oczywiście serdecznie życzę krakowskim kolegom, aby sprawę zabójstwa na Narożniku wreszcie wykryli, bo dla mnie byłoby to jak klamra spinająca moje oświadczenie, które zostanie wyemitowane w reportażu red. Rafała Zalewskiego z TV Polsat, z zakończeniem działań dotyczących zbrodni, której sprawców nie udało mi się (oraz moim kolegom) wykryć.

2451503