Jak zapowiadałem, 17 listopada, czyli dokładnie w 125 rocznice powstania Polskiej Partii Socjalistycznej, emeryci i renciści służb mundurowych regionu wałbrzyskiego, ofiary coraz bardziej totalitarnego państwa PiS, zwanego IV RP, spotkali się o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Sp-ni Mieszkaniowej „Podzamcze”. Było nas około 160 osób, co mówiąc szczerze mocno mnie – ale pozytywnie – zaskoczyło, albowiem o frekwencję na tym zebraniu bardzo się obawiałem. Jak się okazało, niepotrzebnie, bo musieliśmy co najmniej 30 krzesełek dostawić, a i tak wiele osób zmuszonych było to udziału w spotkaniu na stojąco.

W spotkaniu tym, w charakterze zaproszonych gości, uczestniczyli:

 1. Andrzej Rozenek - pełnomocnik komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej FSSM RP
 2. Zdzisław Czarnecki – Prezydent FSSM RP,
 3. Marek Dyduch przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD we Wrocławiu,
 4. Krzysztof StrzelecPrzewodniczący SLD w Wałbrzychu, członek Komitetu Protestacyjnego w Wałbrzychu
 5. gen. Tadeusz Frydrych – zastępca Komendanta Straży Granicznej,
 6. Katarzyna Mrzygłocka – poseł na Sejm RP - PO
 7. Agnieszka Kołacz-Leszczyńska poseł na Sejm RP - PO
 8. Dorota Cinciała - Kongres Kobiet/Region Wałbrzyski
 9. Małgorzata Wolniaczyk Kongres Kobiet/Region Wałbrzyski,
 10. Jerzy Świteńki – adwokat, były wojewoda wałbrzyski oraz z-ca przewodniczącego Woj. Komisji Kwalifikacyjnej funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa woj. wałbrzyskiego z lipca 1990 roku,
 11. Mieczysław Walczykwiceprzewodniczący ZW NSZZP woj. dolnośląskiego,

Niestety, z przyczyn od siebie niezależnych udziału w spotkaniu, mimo wcześniejszego potwierdzenia, nie mogli zabrać:

 1. płk Henryk BudzyńskiWiceprezes ZG Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i członek OIU FSSM RP,
 2. nadinsp. Henryk Tusiński - były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Wałbrzychu i b. Zastępca Komendanta Głównego Policji w Warszawie,
 3. Monika Wielichowskaposeł na Sejm RP – PO
 4. Michał Jarosa poseł na Sejm RP - .Nowoczesna

Wśród uczestników spotkania znajdowali się między innymi; były Komendant Wojewódzki Policji w Wałbrzychu Bogusław Mucha i b. z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Wałbrzychu Leszek Kulik. Byli także w sporej liczbie emeryci wojskowi oraz Straży Granicznej.

List Michała Jarosa, skierowany do uczestników spotkania, odczytał członek Wałbrzyskiego Komitetu Protestacyjnego Stanisław Deska.

Zebranych na sali oraz zaproszonych gości przywitał Janusz Bartkiewicz, członek Wałbrzyskiego Komitetu Protestacyjnego i współorganizator spotkania.

Uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć 25 śmiertelnych ofiar tego ministra, którego nazwiska nawet nie warto wymieniać.

Andrzej Rozenek bardzo obrazowo i przede wszystkim rzeczowo przedstawił sytuację emerytów mundurowych objętych ustawą represyjną, ale nie będę o tym tu pisał, ponieważ temat ten wielokrotnie został już opowiedziany i opisany. Dla mnie najważniejsze w tym, co Andrzej Rozenek mówił, były słowa skierowane do obecnych na sali emerytów i rencistów służb mundurowych, aby się nie wycofywali, nie poddawali. Nie powinni tak postępować, bo chodzi o to, aby bardzo mocno zaznaczyć swoją obecność i swój sprzeciw, przeciw temu, co zgotował im minister MSWiA, którego nazwiska nie warto nawet wymieniać. Ma on krew na rękach i kiedyś za to odpowie. Obecnie jednak koniecznym jest abyśmy brali udział we wszystkich manifestacjach, jakie przeciwko tej władzy będą organizować. Na manifestacjach tych obecność naszą musimy wyraźnie podkreślić, a więc musimy iść pod swoimi hasłami i znakami, ze swoimi banerami itp. I nie jest ważne kto je będzie organizował, czy KOD, czy Platforma Obywatelska, PSL, .Nowoczesna, czy SLD. Musimy być na wszystkich, bo niezależnie od organizatorów cel mamy wspólny i tylko wspólnie możemy skutecznie zadziałać. Dziś represje dotyczą służb mundurowych MSW, jutro wojska (już leży w sejmie stosowny projekt ustawy), pojutrze sędziów, prokuratorów, nauczycieli itp., a w kolejnych wagonach (jak to obrazowo przedstawił A. Rozenek), czekają wszyscy ci, którzy w czasach PRL żyli, a więc musieli pracować.

Słuchając słów A. Rozenka, przypomniało mi się starożytna chińska mądrości, że „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. I tego musimy się trzymać, stąd na naszym spotkaniu obecność posłanek Platformy Obywatelskiej. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, co emerytom MSW Platforma uczyniła w 2009 r. i dlatego zabierając głos w dyskusji przypomniałem paniom posłankom Katarzynie Mrzygłodzkiej i Agnieszce Kołacz-Leszczyńskiej, że ich ustawa z roku 2009 wbrew temu, co w swoim wystąpieniu stwierdziły, nie była wyrazem jakiejś mitycznej sprawiedliwości dziejowej i nie dotyczyła, tak jak i ta z 2016, byłych funkcjonariuszy SB. Ustawa ta dotyczyła funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, którzy od 1990 roku służyli wolnemu i demokratycznemu państwu, które ustawą o ich emeryturach z 1994 roku zagwarantowało im określone emerytury i renty. Obydwie te ustawy PO (2009) i PiS (2016) naruszyły przede wszystkim niepodważalną konstytucyjną zasadę nienaruszalność słusznie nabytych praw. A emerytura nabyta na podstawie ustawy z 1994 roku, uchwalonej przez sejm suwerennego państwa musi być uznana za prawo słusznie nabyte.

Szczegółową relację z przebiegu spotkania zamieszczę w dniu jutrzejszym.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Trybuna nr 210/2017 przeczytacie bardzo dobrze napisany art. Piotra Kusznieruka (przewodniczący SLD w woj. podlaskim) pt. Mordercze kłamstwo ( w załączniku).

Do tego numeru gazety dołączona jest karta wykazu obywateli udzielających poparcia projektowi ustawy o zmianie ustawy antyrepresyjnej. Powielajcie kartę i zbierajcie podpisy, aby następnie wysłać je pod wskazany na dole karty adres SLD, ewentualnie na  adres FSSM RP w Warszawie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Już niedługo rusza kampania zbierania podpisów pod projektem ustawy o zmianie bolszewickiej ustawy represyjnej. Oczywiście, nie mam złudzeń, co do tego, że ma ona jakiekolwiek szanse, ale warto o nią walczyć, by pokazać bolszewikom, że nie godzimy się na bezkarne i bandyckie działania wobec ludzi, którzy spełniali swe, wobec państwa i obywateli, obowiązki.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dla wszystkich zainteresowanych, objętych ustawą represyjną z Wałbrzycha i terenu byłego woj. wałbrzyskiego, mam informację, że wreszcie udało mi się, dzięki pomocy przewodniczącego wałbrzyskiego SLD Krzyśka Strzelca, zorganizować spotkanie z przedstawicielami Komitetu Protestacyjnego oraz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej FSSM RP. Odbędzie się ono w Wałbrzychu 17 listopada 2017 o godz. 16.00 w sali konferencyjnej SM „Podzamcze” w Wałbrzychu.

Jednakże, co do miejsca spotkania, to ostateczna decyzja zapadnie 11.10.br. Na spotkaniu moim i Krzysztofa z Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Wstępnie prowadzone rozmowy dają podstawy do przyjęcia (95%), że spotkanie odbędzie się na terenie tej Spółdzielni. W przypadku zmiany miejsca poinformuje o tym ta sama drogą.

W spotkaniu udział weźmie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przy FSSM RP Andrzej Rozenek, Prezydent FSSM RP Zdzisław Czarnecki i kilku innych członków Komitetu – szczegóły później.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Będziemy zbierać podpisy pod projektem ustawy przywracającym emerytury mundurowe.

4.10.2017 r.

SLD będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem, cofającym zmiany wprowadzone przez ustawę dezubekizacyjną. Według Sojuszu ustawa ta jest "jawnie niesprawiedliwa", niezgodna z konstytucją, zabiera ludziom prawa nabyte i stosuje odpowiedzialność zbiorową.

O inicjatywie poinformowali na środowej konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, polityk Sojuszu Andrzej Rozenek oraz Zdzisław Czarnecki -Prezes Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Rozenek przypomniał, że w niedzielę weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na mocy ustawy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

"Ta ustawa jest jawnie niesprawiedliwa i niezgodna z konstytucją. Ona zabiera ludziom prawa nabyte, stosuje coś, co można nazwać odpowiedzialnością zbiorową. Jest to niestety przykład łamania fundamentów demokratycznego prawa. W związku z tym powołaliśmy komitet inicjatywy ustawodawczej i mamy zamiar przedłożyć na ręce marszałka projekt ustawy, który cofnie te haniebne zmiany" - oświadczył Rozenek. Poinformował, że projekt jest już przygotowany i zakłada "przywrócenie funkcjonariuszom, emerytom mundurowym, należne im świadczenia". "Złożyliśmy już na ręce marszałka Sejmu 2 tys. podpisów, by zarejestrować komitet (obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej) i w momencie, gdy zostanie on zarejestrowany, ruszymy ze zbiórką podpisów" - zadeklarował. Docelowo - przypomniał Rozenek - tych podpisów musi być ponad 100 tys., by mógł być on procedowany w Sejmie. 

Zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski poinformował, że dotąd odbyło się ponad 30 spotkań w terenie z kilkoma tysiącami osób, których "dotknęła" ustawa dezubekizacyjna. Dukaczewski podkreślił, że w projekcie ustawy uwzględniono zgłaszane przez nich sugestie.  "Spotkaliśmy się podczas tych rozmów z sytuacjami niezwykle przykrymi, szczególnie, gdy zmiany dotyczyły wdów, czy rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. To przypadki bardzo tragiczne, nad którymi trzeba się indywidualnie pochylić. Liczymy, że nasz projekt da ludziom nadzieję, że ta bardzo trudna dla nich sytuacja ulegnie zmianie" - powiedział Dukaczewski.  

Włodzimierz Czarzasty poinformował, że zarząd SLD zdecydował o skierowaniu do zawiązanego komitetu Andrzeja Rozenka, Janusza Zemke, Stanisława Wziątka i Katarzynę Piekarską.

"Stoimy na stanowisku, że są łamane prawa nabyte i jesteśmy przekonani, że będą za chwilę łamane prawa nabyte innych grup zawodowych, aktywnych do roku 1990. Mówimy o żołnierzach, nauczycielach, prokuratorach, sędziach. Ta karuzela w tej chwili ruszyła" –dodał Czarzasty.

http://www.sld.org.pl/aktualnosci/20974-sld_bedziemy_zbierac_podpisy_pod_projektem

_ustawy_przywracajacym_emerytury_mundurowe_.html

http://fakty.interia.pl/polska/news-chca-cofniecia-zapisow-ustawy-dezubekizacyjnej-

inicjatywa-sl,nId,2448556#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (Pismo vs projektu.png)Pismo do Marszałka Sejmu
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Szanowni Państwo,

Mam wielką przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie w Soczewce (ośrodek Mazowsze) w dniach 13 - 15 października br. Koszty pobytu pokrywa Federacja natomiast koszty dojazdu każdy we własnym zakresie.

Tematyka spotkania:

1. Omówienie spotkań w ramach KIU oraz przygotowanie do  akcji zbierania podpisów, organizacja, zasady, itp

2. Nawiązywanie kontaktów z mediami i przygotowanie do występów medialno - publicznych

3. "Praca w internecie"

4. Działania na rzecz lokalnych społeczności obywatelskich

5. Przygotowania do wyborów samorządowych, parlamentarnych, europarlamentu, prezydenckich.

6. Wypracowanie założeń działalności do marca 2020 r.

7. Wymiana doświadczeń między komitetami.

Jak widzicie plany są bardzo ambitne. Z uwagi na ważkość działań jakie są przed nami bardzo proszę o udział w spotkaniu osób aktywnie działających i które będą działały. Nie stać nas na czekanie aż sprawy same się załatwią. Jak nie my to kto? jest pytaniem retorycznym. 

Poszczególne komitety wojewódzkie dysponują 10 miejscami. Wynika to z liczby miejsc w ośrodku. Mam świadomość, że nie wszystkie komitety ten limit wyczerpią, ale być może w innych będzie więcej chętnych. W związku z tym do dnia 5 października  (data zawita) proszę o przekazanie list uczestników. 

Korzystając z okazji wyjaśniam. Spotkanie organizowane przez Janusza Zemkego to wystąpienie przed komisją LIBRE. Z rozmowy z Panem Europosłem wiem, że może się zdarzyć, że przed   komisją wystąpią on i Pan Liberadzki a nasi koledzy, którzy pojadą do Strasburga wezmą udział w konferencji prasowej. To na razie nie jest rozstrzygnięte. Osoby uczestniczące, sugestia J. Zemkego,  powinny władać językiem angielskim ale też  być policjantami z osiągnięciami itp oraz krótkim epizodem w SB. Kandydatów zaakceptuje Federacja bo to do niej zwrócił się Pan europoseł o wytypowanie osób. Wiem z rozmowy z nim, że powinien pojechać również A. Rozenek i powiedzieć o naszej inicjatywie ustawy obywatelskiej.

Pozdrawiam, czekam na zgłoszenia i do zobaczenia.

Irena Kłucińska

FSSM RP

UWAGA: Chętni do udziału w spotkaniu winni skontaktować się ze mną telefonicznie, albo na tej stronie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)