Już niedługo rusza kampania zbierania podpisów pod projektem ustawy o zmianie bolszewickiej ustawy represyjnej. Oczywiście, nie mam złudzeń, co do tego, że ma ona jakiekolwiek szanse, ale warto o nią walczyć, by pokazać bolszewikom, że nie godzimy się na bezkarne i bandyckie działania wobec ludzi, którzy spełniali swe, wobec państwa i obywateli, obowiązki.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dla wszystkich zainteresowanych, objętych ustawą represyjną z Wałbrzycha i terenu byłego woj. wałbrzyskiego, mam informację, że wreszcie udało mi się, dzięki pomocy przewodniczącego wałbrzyskiego SLD Krzyśka Strzelca, zorganizować spotkanie z przedstawicielami Komitetu Protestacyjnego oraz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej FSSM RP. Odbędzie się ono w Wałbrzychu 17 listopada 2017 o godz. 16.00 w sali konferencyjnej SM „Podzamcze” w Wałbrzychu.

Jednakże, co do miejsca spotkania, to ostateczna decyzja zapadnie 11.10.br. Na spotkaniu moim i Krzysztofa z Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Wstępnie prowadzone rozmowy dają podstawy do przyjęcia (95%), że spotkanie odbędzie się na terenie tej Spółdzielni. W przypadku zmiany miejsca poinformuje o tym ta sama drogą.

W spotkaniu udział weźmie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przy FSSM RP Andrzej Rozenek, Prezydent FSSM RP Zdzisław Czarnecki i kilku innych członków Komitetu – szczegóły później.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Będziemy zbierać podpisy pod projektem ustawy przywracającym emerytury mundurowe.

4.10.2017 r.

SLD będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem, cofającym zmiany wprowadzone przez ustawę dezubekizacyjną. Według Sojuszu ustawa ta jest "jawnie niesprawiedliwa", niezgodna z konstytucją, zabiera ludziom prawa nabyte i stosuje odpowiedzialność zbiorową.

O inicjatywie poinformowali na środowej konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, polityk Sojuszu Andrzej Rozenek oraz Zdzisław Czarnecki -Prezes Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Rozenek przypomniał, że w niedzielę weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na mocy ustawy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

"Ta ustawa jest jawnie niesprawiedliwa i niezgodna z konstytucją. Ona zabiera ludziom prawa nabyte, stosuje coś, co można nazwać odpowiedzialnością zbiorową. Jest to niestety przykład łamania fundamentów demokratycznego prawa. W związku z tym powołaliśmy komitet inicjatywy ustawodawczej i mamy zamiar przedłożyć na ręce marszałka projekt ustawy, który cofnie te haniebne zmiany" - oświadczył Rozenek. Poinformował, że projekt jest już przygotowany i zakłada "przywrócenie funkcjonariuszom, emerytom mundurowym, należne im świadczenia". "Złożyliśmy już na ręce marszałka Sejmu 2 tys. podpisów, by zarejestrować komitet (obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej) i w momencie, gdy zostanie on zarejestrowany, ruszymy ze zbiórką podpisów" - zadeklarował. Docelowo - przypomniał Rozenek - tych podpisów musi być ponad 100 tys., by mógł być on procedowany w Sejmie. 

Zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski poinformował, że dotąd odbyło się ponad 30 spotkań w terenie z kilkoma tysiącami osób, których "dotknęła" ustawa dezubekizacyjna. Dukaczewski podkreślił, że w projekcie ustawy uwzględniono zgłaszane przez nich sugestie.  "Spotkaliśmy się podczas tych rozmów z sytuacjami niezwykle przykrymi, szczególnie, gdy zmiany dotyczyły wdów, czy rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. To przypadki bardzo tragiczne, nad którymi trzeba się indywidualnie pochylić. Liczymy, że nasz projekt da ludziom nadzieję, że ta bardzo trudna dla nich sytuacja ulegnie zmianie" - powiedział Dukaczewski.  

Włodzimierz Czarzasty poinformował, że zarząd SLD zdecydował o skierowaniu do zawiązanego komitetu Andrzeja Rozenka, Janusza Zemke, Stanisława Wziątka i Katarzynę Piekarską.

"Stoimy na stanowisku, że są łamane prawa nabyte i jesteśmy przekonani, że będą za chwilę łamane prawa nabyte innych grup zawodowych, aktywnych do roku 1990. Mówimy o żołnierzach, nauczycielach, prokuratorach, sędziach. Ta karuzela w tej chwili ruszyła" –dodał Czarzasty.

http://www.sld.org.pl/aktualnosci/20974-sld_bedziemy_zbierac_podpisy_pod_projektem

_ustawy_przywracajacym_emerytury_mundurowe_.html

http://fakty.interia.pl/polska/news-chca-cofniecia-zapisow-ustawy-dezubekizacyjnej-

inicjatywa-sl,nId,2448556#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (Pismo vs projektu.png)Pismo do Marszałka Sejmu
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Szanowni Państwo,

Mam wielką przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie w Soczewce (ośrodek Mazowsze) w dniach 13 - 15 października br. Koszty pobytu pokrywa Federacja natomiast koszty dojazdu każdy we własnym zakresie.

Tematyka spotkania:

1. Omówienie spotkań w ramach KIU oraz przygotowanie do  akcji zbierania podpisów, organizacja, zasady, itp

2. Nawiązywanie kontaktów z mediami i przygotowanie do występów medialno - publicznych

3. "Praca w internecie"

4. Działania na rzecz lokalnych społeczności obywatelskich

5. Przygotowania do wyborów samorządowych, parlamentarnych, europarlamentu, prezydenckich.

6. Wypracowanie założeń działalności do marca 2020 r.

7. Wymiana doświadczeń między komitetami.

Jak widzicie plany są bardzo ambitne. Z uwagi na ważkość działań jakie są przed nami bardzo proszę o udział w spotkaniu osób aktywnie działających i które będą działały. Nie stać nas na czekanie aż sprawy same się załatwią. Jak nie my to kto? jest pytaniem retorycznym. 

Poszczególne komitety wojewódzkie dysponują 10 miejscami. Wynika to z liczby miejsc w ośrodku. Mam świadomość, że nie wszystkie komitety ten limit wyczerpią, ale być może w innych będzie więcej chętnych. W związku z tym do dnia 5 października  (data zawita) proszę o przekazanie list uczestników. 

Korzystając z okazji wyjaśniam. Spotkanie organizowane przez Janusza Zemkego to wystąpienie przed komisją LIBRE. Z rozmowy z Panem Europosłem wiem, że może się zdarzyć, że przed   komisją wystąpią on i Pan Liberadzki a nasi koledzy, którzy pojadą do Strasburga wezmą udział w konferencji prasowej. To na razie nie jest rozstrzygnięte. Osoby uczestniczące, sugestia J. Zemkego,  powinny władać językiem angielskim ale też  być policjantami z osiągnięciami itp oraz krótkim epizodem w SB. Kandydatów zaakceptuje Federacja bo to do niej zwrócił się Pan europoseł o wytypowanie osób. Wiem z rozmowy z nim, że powinien pojechać również A. Rozenek i powiedzieć o naszej inicjatywie ustawy obywatelskiej.

Pozdrawiam, czekam na zgłoszenia i do zobaczenia.

Irena Kłucińska

FSSM RP

UWAGA: Chętni do udziału w spotkaniu winni skontaktować się ze mną telefonicznie, albo na tej stronie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Warszawa, dn. 20.09.2017 r.

W dniu 20.09.2017 r. w siedzibie Okręgu Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Malinowskiego 5 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli ZŻWP: - Andrzej Sawicki – przewodniczący - Jerzy Włosiński – koordynator - Artur Malinowski oraz przedstawicieli warszawskiej grupy represjonowanych emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin: - Andrzej Pawłowski - Andrzej Chmiel - Joanna Krawczyk - Hanna Piasek-Zaremba W trakcie spotkania omówiono konsekwencje społeczne i etyczno-moralne wynikające z obniżek emerytur i rent mundurowych, wprowadzonych nielegalnie uchwaloną w dniu 16.12.2016 r. ustawą represyjną, odbierającą po raz kolejny uposażenia emerytalno-rentowe byłym funkcjonariuszom i ich rodzinom. Przedstawiciele ZŻWP wyrazili swoje obawy związane z przewidywanym wprowadzeniem analogicznej ustawy w odniesieniu do emerytów i rencistów wojskowych, którzy służyli w okresie PRL. Zwrócono uwagę, że w Sejmie na rozpatrzenie czeka rządowy projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Zakłada on obniżenie wojskowych emerytur i rent inwalidzkich żołnierzom, którzy pełnili służbę na rzecz „totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. oraz rent rodzinnych po tych żołnierzach. Wobec perspektywy ograbienia przez rząd PIS kolejnej grupy zawodowej z uczciwie wypracowanych przez lata służby należności, uczestnicy spotkania doszli do wspólnych konkluzji, sprowadzających się zasadniczo do zdecydowanego sprzeciwu dla takich działań. Przyjęte zostało stanowisko polegające na wzajemnym popieraniu inicjatyw podejmowanych przez środowiska funkcjonariuszy służb mundurowych, jak i środowiska wojskowych. Omówione zostały następujące zagadnienia: - organizacja spraw technicznych, m.in. łączność i powiadamianie, - współpraca z informatykami dotycząca rozpowszechniania informacji przeznaczonych i kierowanych do jak największej liczby odbiorców, - przygotowanie jak najszerszych akcji informacyjnych kładących nacisk na odkłamywanie polityki i bieżących działań rządu PIS- wspólny udział w przedsięwzięciach, takich jak: spotkania, dyskusje, protesty uliczne itp., - udział w protestach ulicznych organizowanych przez różne grupy społeczne przeciwko dyskryminacji i ograniczaniu demokratycznych praw obywatelskich. Podjęto inicjatywę wspólnego udziału: - w proteście kobiet „Wolne Polki - Wolna Polska. Wszyscy za jedną, jedna za wszystkich”, który odbędzie się pod Sejmem RP w dniu 24.09.2017 r. w godz. 14.00-16.00, zaplanowanym przez organizacje: Ratujmy Kobiety i Wielka Koalicja za Równością i Wyborem (spotkanie przedstawicieli środowisk służb mundurowych z przedstawicielami organizacji wojskowych przewidziane jest na dzień 24.09.2017 r. o godz. 13.30 na Placu Trzech Krzyży pod pomnikiem Witosa); - w spotkaniu w dniu 11.10.2017 r., przewidywana godz. 18.00, organizowanym przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w Warszawie w sprawie wspólnego działania i wsparcia OKIU przez organizacje wojskowe (szczegóły w opracowaniu).

Na koniec spotkania przyjęto tryb spotkań co 2 miesiące oraz bieżące konsultacje dwustronne, celem współdziałania organizacji wojskowych i organizacji służb mundurowych.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Ważne!

INFORMACJA PRAWNA

W dniu 18 kwietnia 2017 r. weszła życie ustawa o zmianie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Powodem tej nowelizacji była treść orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2012 r. w sprawie o sygn. akt  K 5/11. Art. 4 ww. ustawy o zmianie ustawy o FUS wprowadził  też zmianę art. 33 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…). Aktualna treść ww. art. 33 ustawy emerytalnej stworzyła nowe możliwości zakwestionowania decyzji emerytalnych/rentowych Dyrektora ZER MSWiA. W związku z powyższym informujemy wszystkie osoby, które po otrzymaniu decyzji o ponownym ustaleniu wysokości emerytury/renty, zamierzają złożyć odwołanie od tej decyzji do Sądu Okręgowego XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, w oparciu o odpowiedni wzór opublikowany na stronie internetowej FSSM RP, o możliwości jego uzupełnienia poprzez:

  • Dopisanie do stawianych zarzutów w pkt. II. zatytułowanym "Zaskarżonej decyzji zarzucam":  punktu  nr 1 w następującym brzmieniu:

  • „Przywołanie błędnej podstawy prawnej wydanej decyzji o ponownym ustaleniu wysokości mojej emerytury, tj. art. 15c w związku z 32 ust. 1 pkt 1, z jednoczesnym rażącym naruszeniem art. 33 ust. 1, który określa wyłączne przesłanki takiej decyzji, a w konsekwencji bezprawne ponowne jej ustalenie w drastycznie obniżonej wysokości” *.

*W przypadku rent w miejsce "art. 15c" należy wpisać art. 22a lub 24a w związku z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej, tak jak wskazano w decyzji Dyrektora ZER.

Uzasadnienie tego zarzutu należy umieścić zaraz po zakończeniu opisu części zatytułowanej "Stan faktyczny" w sugerowanym niżej brzmieniu:

„W zaskarżonej decyzji o ponownym ustaleniu wysokości mojej emerytury/renty policyjnej Dyrektor Zakładu Emerytalno–Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako jej podstawę prawną, przywołał art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej. Jest to podstawa przytoczona błędnie, albowiem przepis ten określa jedynie formę załatwienia sprawy indywidualnej, w tym przypadku formę decyzji wydawanej przez  organ emerytalno-rentowy. Ww. przepis prawa formalnego jest podstawą ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego poprzez wydanie decyzji pierwotnej o ustaleniu prawa do  zaopatrzenia emerytalnego i wysokości świadczeń z tego tytułu.

Decyzja o ustaleniu prawa do emerytury/renty policyjnej ma charakter deklaratoryjny i może podlegać zmianie, jednakże warunki tej zmiany bądź jej uchylenia muszą być ściśle określone a także ograniczone ramami czasowymi. Stanowi o tym jednoznacznie art. 33 ustawy emerytalnej, który wymienia enumeratywnie sześć przesłanek upoważniających organ emerytalny do zmiany lub uchylenia decyzji w zakresie określenia wysokości świadczeń pieniężnych. Wskazane tam przypadki, których stwierdzenie może spowodować uchylenie lub zmianę decyzji ustalającej prawo do zaopatrzenia emerytalnego lub wysokości świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia, mają charakter katalogu zamkniętego.  Oznacza to, że okoliczności nie ujęte w tym przepisie nie mogą stanowić podstawy wydania decyzji o ponownym ustaleniu wysokości mojego świadczenia. W szczególności należy wskazać na ust. 1 pkt 1 ww. art. 33 ustawy emerytalnej, który stanowi, że [decyzja organu emerytalnego ustalająca prawo do zaopatrzenia emerytalnego lub wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ulega uchyleniu lub zmianie na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeżeli zostaną przedstawione nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności faktyczne, które mają wpływ na prawo do zaopatrzenia emerytalnego lub wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia].  W moim przypadku nie przedstawiono jakichkolwiek nowych dowodów ani nie ujawniono żadnych nowych okoliczności uprawniających ZER MSWiA do wydania decyzji o ponownym ustaleniu wysokości mojego świadczenia. Dowodem takim nie może też być informacja z IPN, która nie zawiera w swojej treści żadnych nowych okoliczności nie znanych organowi emerytalnemu wcześniej, tj. w chwili wydania pierwotnej decyzji o ustaleniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego/rentowego oraz jego wysokości”.

W przypadku osób, które odwołania już złożyły, sugerujemy jego uzupełnienie (w zakresie wyżej wskazanym) w drodze odrębnego pisma procesowego (wzór tutaj), skierowanego w 2 egz. do Sądu Okręgowego, XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie (po nadaniu sprawie sygnatury akt tego Sądu**) lub bezpośrednio na pierwszej rozprawie, ustnie do protokołu, z jednoczesnym przekazaniem Sądowi takiego pisma procesowego do akt sprawy. 

**Nadanie sygnatury sprawie i założenie akt sprawy następuje na mocy zarządzenia Przewodniczącego Wydziału. Sygnatura akt sprawy będzie wskazana w Zawiadomieniu o terminie i miejscu posiedzenia Sądu (rozprawy), wzywającym też skarżącego do zajęcia stanowiska wobec odpowiedzi pozwanego – Dyrektora ZER MSWiA na odwołanie.    

Zespół Prawny FSSM RP

Napisz komentarz (0 Komentarzy)